Vilkaviškio turizmo ir verslo informacijos centras, VšĮ

Vištyčio vėjo malūnas

Architektūra

Kontaktai

Kaip susisiekti?:

Norint patekti į Vištyčio vėjo malūną, turite kreiptis į Vištyčio regioninio parko lankytojų centrą aukščiau nurodytais telefono numeriais ir suderinti apsilankymo malūne laiką. 

Vištyčio vėjo malūnas - tai vienintelis malūnas su gerai išlikusia technologine įranga visame Suvalkijos regione. 1925 m. vištytietis J. Kanapkis trijų kelių sankryžoje, ant Ilgojo kalno pastatė medinį vėjo malūną. Vėjo malūnas sukamas vėjo dirbo tris dešimtis, ilgos virtinės žmonių nusidriekdavo abiejose kelio pusėse. Susikūrus kolūkiui, buvo nuimti malūno sparnai ir malimo darbą atliko variklis bei elektra. Nuo 1978 m. daugiau kaip dešimtmetį malūne veikė etnografinis muziejus. Unikalus vėjo malūnas su išlikusia geros būklės technologine įranga ir malūnininko namu 2003 m. įtraukti į Lietuvos Respublikos Nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą. Šiuo metu Vištyčio vėjo malūnas liko tik egzotiška kraštovaizdžio puošmena ir neįkainojamas techninis paveldas.

2018 m. Vilkaviškio rajono savivaldybė rado finansinių išteklių malūno nupirkimui, Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos skyrė lėšas tvarkybos darbams, gautas iš ES struktūrinių fondų, o Vištyčio regioninio parko direkcija prisiėmė atsakomybę už sutvarkyto vėjo malūno panaudojimą. Pasirašius trišalę sutartį 2019 m. pradžioje buvo pradėti malūno tvarkybos darbai. Suremontuotas Vištyčio vėjo malūnas 2020 m. liepos 16 d. atvėrė duris visuomenei. Vėjo malūnas pritaikytas lankymui ne tik kaip muziejus, bet tapo ir puikiu apžvalgos bokštu. Užlipus į malūno viršų atsiveria Vištyčio miestelio kraštovaizdžio panorama.

Išsaugotame ir restauruotame malūne bus vykdoma kultūrinė veikla, vyks įvairūs kultūros paveldą populiarinantys renginiai.

Atsiliepimai

Komentuoti