Vilkaviškio turizmo ir verslo informacijos centras, VšĮ

Holokausto vieta Paražnių miške

Istorija

1941 m. rugsėjo 16 d. Kudirko Naumiesčio žydai susodinti į vežimus ir atvežti į už 4 kilometrų esantį Paražnių mišką. Čia buvo iškastos dvi duobės apie 3 metrų gylio, 5 metrų pločio ir 11 metrų ilgio. Pasitelkta vietos baltaraiščiai kartu su pagalbine policija. Atsidūrę prie duobės ir supratę kas jų laukia, žmonės puolė į isteriją. Siekdami „įvesti tvarką“, baltaraiščiai lazdų smūgiais vertė iš vežimų bejėgiškai mėginančias pasipriešinti moteris, vaikus. Visiems belaisviams liepė nusirengti. Žydai buvo suskirstyti į grupes po 12 ir sustatyti prie duobės. Per 5 valandas (nuo 12 iki 17 val.) nužudyta 650 Kudirkos Naumiesčio žydų.

Literatūra:

Bubnys, A. Genocidas ir rezistencija. Holokaustas Lietuvos provincijoje 1941 m.: žydų žudynės Kauno apskrityje. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras, 2002 2(12), p. 81-99;

Dieckmann C., Sužiedėlis, S. Lietuvos žydų persekiojimas ir masinės žudynės 1941 m. vasarą ir rudenį, Vilnius. 2006.

Holokausto Lietuvoje atlasas, Vilnius. 2011, p. 120.

Kaip surasti? Važiuojant 5103 keliu iš Kudirkos Naumiesčio į Kybartus, už 4 km, ties dešinėje esančia nuoroda į Keturkaimį, sukti į kairėje esantį keliuką. Važiuoti juo iki miško, ties kelio išsišakojimu sukti į mišką. Miško keliuku eiti iki antro keliukų susikirtimo. Ten stovi atminimo rodyklė. Sukti į dešinę ir eiti apie 500 metrų.

Atsiliepimai

Komentuoti