Vilkaviškio turizmo ir verslo informacijos centras, VšĮ

Pristatytas Sūduvos signatarų žiedas

Vilkaviškio turizmo ir verslo informacijos centras kartu su Kultūros paveldo departamento Alytaus-Marijampolės teritoriniu skyriumi parengė maršrutą „Sūduvos signatarų žiedu“, skirtą Sūduvos signatarų J. Basanavičiaus 170-osioms, S. Banaičio, J. Staugaičio 155-osioms, P. Dovydaičio ir J. Vailokaičio 135-osioms bei P. Klimo 130-osioms gimimo metinėms. Maršruto partneriai - Marijampolės turizmo ir verslo informacinis centras „Smart Marijampolė“,  Kalvarijos krašto muziejaus / Informacijos centras ir Kazlų Rūdos savivaldybė.

 

Parengto maršruto „Sūduvos signatarų žiedu“ pristatymas vyko birželio 29-30 dienomis.
Pirmoji renginio diena buvo skirta nuotoliniam susitikimui, kurio metu prisijungusius pasveikino Lietuvos nacionalinio muziejaus (LNM) naujosios istorijos ekspozicijų skyriaus vedėja Justė Kostikovaitė. Vienas iš LNM padalinių yra „Signatarų namai“ šiuo metu saugantys Lietuvos Nepriklausomybės Akto originalą. J. Kostikovaitė pristatė numatomus renginius, o šių namų istorikas Valdas Selenis apžvelgė Sūduvos signatarų biografijas. Signataro Prano Dovydaičio anūkas Kristupas Dovydaitis ne tik pasidžiaugė dėmesiu signatarų praeičiai, bet ir pasidalino savo kelionės signataro tremties pėdomis Sibire įspūdžiais ir nuotraukomis. Nuotolinį pranešimą apie Sūduvos signatarų asmenybes bei rečiau skelbiamas jų biografijos detales skaitė vilkaviškietis istorikas Antanas Žilinskas. 
Antroji diena prasidėjo Kultūros paveldo departamento Alytaus - Marijampolės teritorinio skyriaus patarėjos Violetos Kasperavičiūtės sveikinimu prie Sūduvos signatarų kalvės - Marijampolės Rygiškių Jono gimnazijos. Susirinkusius pasveikino ir signataro Jono Vailokaičio brolio Viktoro giminaitis Ignas Gražulis. Beveik 30 iš Vilniaus, Kauno, Alytaus, Marijampolės, Kazlų Rūdos, Šakių bei Vilkaviškio susibūrusių keliauninkų pasitikimo kava vaišino bei Marijampolės įdomybes pristatė Marijampolės TVIC vadovė Ieva Vizgirdienė. Ji pakvietė apžiūrėti gimnazijos istorijos muziejų, kurio eksponatai mena visus Sūduvos signatarus. Po išsamaus muziejaus direktorės Juditos Zubavičienės pasakojimo, Vilkaviškio TVIC direktorius Vitas Girdauskas pakvietė dalyvius vykti į Kalvarijos krašto muziejų / Informacijos centrą, kuris įsikūręs senojo arklių pašto stoties pastate. Atvykusius pasitiko rajono meras Vincas Plikaitis ir muziejininkas Alvydas Totoris. Meras pasveikino istorijos entuziastus signataro P. Klimo žemėje, o istorikas supažindino su svarbiausiais ir įdomiausiais signataro gyvenimo momentais. Pasigėrėję šio vieno jauniausių signatarų skulptūra miesto aikštėje (autoriai skulptoriai Julius Narušis ir Marijus Petrauskas), patraukė į jo tėviškę Kušliškių kaime. Čia grožėtasi puikiai tvarkoma ir prižiūrima aplinka, pabandyta apglėbti virš 300 metų turintį sodybos senolį ąžuolą. Puiku, kai istorijos palikimas, kaip ir šis ąžuolas, gimtajame krašte taip puoselėjamas.
Signatarų istorijos tyrinėtojų keliai toliau suko į Ožkabalius – patriarcho J. Basanavičiaus gimtinę. Svečius karštą vasaros dieną pasitikusi Lietuvos nacionalinio muziejaus padalinio „Jono Basanavičiaus gimtinė“ vedėja Rūta Vasiliauskienė ir darbuotojos pirmiausia vaišino pačių gaminama gilių kava ir gira. Atsigaivinus reikėjo galvas pasukti spėliojant J. Basanavičiaus mėgtus patiekalus ir kitas įdomybes. Suintriguoti svečiai apžiūrėjo naują autentiškų patriarcho daiktų ekspoziciją, domėjosi ne tik signataro giminės istorija, pačia sodyba, bet ir čia vykdomomis veiklomis.
Paežerių dvarą, signataro Saliamono Banaičio gimtinę paliekant kaip kitų puikių kelionių galimybę, visi sugužėjo į Vailokaičių giminės sodybos kiemą Pikžirniuose. Signataro Jono Vailokaičio brolio Viktoro giminaitis I. Gražulis išsamiai pristatė daugelį negirdėtų giminės pasakojimų, Jono Vailokaičio pasitraukimo iš Lietuvos aplinkybes. Istorikas A. Žilinskas pabrėžė signataro valstybišką ir mecenatišką dvasią, jo nuopelnus kuriant krašto ekonomikos pagrindus, remiant ne tik kultūrą, meną, kūrybą, bet ir krašto gynėjus, savanorius, Klaipėdos krašto sukilėlius. UAB „SDG“ generalinis direktorius Eduardas Jasa, vienas paminklo broliams Vailokaičiams mecenatų, pristatė brolių indėlį į krašto ekonomikos pagrindų kūrimą, Lietuvos verslo bendruomenės subūrimą steigiant Pramonės ir amatų rūmus. Išklausę šių brandžių ir vertingų įžvalgų krašto istorinės praeities vertintojai pasuko į netoliese esantį Zyplių dvarą, kur visus pasitiko UAB „Kuchmistrai“ direktorius Arūnas Tarnauskas. Išragavę jo restorano siūlomus poniškus krašto didikų patiekalus keliautojai turėjo galimybę toliau plėtoti žinias apie visus Sūduvos signatarus, susipažinti su dar neaplankytų nepristatytų asmenybių veikla zanavykų muziejuje. Čia laukė pažintis su Zanavykijos signatarais – S. Banaičiu, J. Staugaičiu ir J. Vailokaičiu. Visus sudomino interaktyvus žaidimas „Sūduvos krašto signatarų keliais“. Jis susideda iš didelio fizinio žemėlapio su 6 visų Sūduvos krašto signatarų gimtinėmis, liečiamo ekrano, planšečių su papildoma informacija, spausdintų krašto žemėlapių navigacijai. Tik gilus signatarų istorijos pažinimas padėjo grupei žaidėjų nugalėti virtualios kelionės kliūtis ir laimėti skrynelėje po 9 užraktais užrakintą žaidimo prizą.
Pakeliui į Kazlų Rūdą – kankinio signataro Prano Dovydaičio pėdsakai Višakio Rūdoje. Tai bažnyčios šventoriuje pastatytas koplytstulpis P. Dovydaičiui – Lietuvos valstybės ministrui pirmininkui ir ateitininkų organizacijos kūrėjui. Signataro Prano Dovydaičio tėviškė Runkiuose šį kartą pasitiko tik prieš porą valandų baigtais puikaus kelio į jo tėviškę darbais, deja neleidusiais kelio išbandyti ir pačios tėviškės pasiekti. Užtat suintriguoti keliautojai pasižadėjo po kažkiek laiko išbandyti naująjį puikų kelią ir pasiekti signataro tėviškę. Galutinis maršruto taškas – paminklas Pranui Dovydaičiui Kazlų Rūdoje. Tremtinys, šaulys, save idealistu kovotoju pristatantis paminklo iniciatorius ir finansuotojas Bronislovas Algimantas Lelešius papasakojo paminklo atsiradimo istoriją. Prano Dovydaičio brolio sūnus ir giminaitis Rimantas Dovydaitis čia pat surengė improvizuotą Runkių kaimo istorijos ir knygų apie P. Dovydaitį bei jo gimtuosius Runkius parodėlę, pasidalijo giminės istorijos prisiminimais.
Maršruto pristatymo pagrindinis rėmėjas – Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos. Signatarų jubiliejų paminėjimą taip pat parėmė restoranas „Kuchmistrai“, Lietuvos nacionalinio muziejaus padalinys „Jono Basanavičiaus gimtinė“ , Zanavykų muziejus bei Vilkaviškio turizmo ir verslo informacijos centras. Informaciniai rėmėjai - laikraščiai „Santaka“, „Draugas“, „Valsčius“. Parengtas beveik 200 kilometrų ilgio maršruto aprašymas bei su juo susijusi informacija bus patalpinta Vilkaviškio turizmo ir verslo informacijos centro svetainėje, kur jis taps prieinamas kiekvienam individualiam keliautojui. Maršrutą planuoja platinti ir Lietuvos vietinio turizmo operatoriai.
 
Vilkaviškio turizmo ir verslo informacijos centro direktorius Vitas Girdauskas

Nuotraukos Jūratės Mičiulienės ir Vito Girdausko

Atsiliepimai

Komentuoti