Senoji svetainės versija

Edukacinės programos

Gilių kava: jaunam – stiprybė, senam – sveikata

Edukaciniame užsiėmime pasakojama apie XIX–XX a. sandūroje Sūduvoje valstiečių gamintus ir mėgtus kavos pakaitalus. Lankytojai sužino, kokie augalai šio gėrimo gamybai buvo naudojami dažniausiai, kaip jie virsdavo kavos gėrimu ir kokiomis maistinėmis savybėmis pasižymėjo. Pristatomi prieskoniai ir priedai kavai gardinti bei užkandžiai, kuriuos šeimininkės tiekdavo kava vaišindamos svečius.

Tas velykaičio gražumėlis

Edukacinė popietė skirta gavėnios laikotarpio ir Velykų papročiams pristatyti. Jos dalyviai supažindinami su natūraliais kiaušinių dažymo būdais, dažniausiai dažymui naudotais augalais. Aptariama velykaičių spalvų bei raštų simbolika. Mokiniai sužino, kokią paskirtį šventės metu atliko Velykų eglutė, kuo svarbi Velykų bobutė. Žaidžiami velykiniai žaidimai, einami rateliai.

Pažink Sūduvos krašto signatarus

Edukacinės programos dalyviams surengiama viktorina, skirta Vasario 16-ajai paminėti. Atliekant įvairias užduotis ir besivaržant tarpusavyje sužinoma naujų istorinių faktų, pasitikrinamos jau turimos žinios. Viktorina paruošta žaidimo pagrindu, todėl padeda lengviau įsiminti visus iš Sūduvos krašto kilusius Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarus.

Keptuvėj čirška, burnoj tirpsta...

Mokiniai supažindinami su XIX–XX a. sandūros Sūduvos valstiečių maisto gaminimo papročiais, prietarais, tradicijomis ir folkloru, gali parodyti savo sumanumą atpažindami įvairius grūdus bei buities rakandus. Sužino, iš ko maišomas blendinys ir ką simbolizuoja blynas. Didelėje keptuvėje kepami blynai ir ragaujami su įvairiais dažiniais. Blynus reikia valgyti, o ne kalbėti apie juos. Tai faktas kaip blynas!

Pro vaikystės langą

Edukacinės programos metu dalyviai susipažįsta su muziejuje esančiomis etnografinėmis ekspozicijomis, valstiečių namų apyvokos daiktais ir darbo įrankiais, išklauso pasakojimą apie Jono Basanavičiaus vaikystę, santykius su šeimos nariais, jam nutikusius nuotykius, linksmas ir įdomias istorijas, kurias jam pasakojo tėvas. Jauniausiems programos dalyviams pateikiama kūrybinė užduotis – nupiešti tai, ką Jonas Basanavičius galėjo matyti pro savo vaikystės namų langą, vyresniesiems – užduočių sąsiuviniai su klausimais, mįslėmis, kryžiažodžiais.

 

Vargo mokykla

Pamokoje suvalkietiškoje stuboje inscenizuojama autentiška XIX amžiaus slaptosios lietuviškos mokyklos aplinka, pasakojama apie spaudos draudimo laikus, daraktorių mokyklas. Supažindinama su draustąja literatūra, daraktorių mokyklų mokymo priemonėmis. Žvakių šviesoje mokomasi rašyti grifelinėje lentelėje, skaitoma maldaknygė, iš kurios rašto mokėsi Jonas Basanavičius.

Kviečiu – išsikepkime riestainį iš kviečių!

Edukacinės programos dalyviai išsiaiškina, kas gi yra tie cukriniai riestainiai, kada jais vaišinasi, iš ko jie gaminti. Kiekvienas gali viską išbandyti praktiškai – savo rankomis suriesti cukrinį riestainį ir parvežti jį lauktuvių namo. Taip pat išgirsta įvairių mįslių, patarlių, priežodžių apie riestainius, bando atspėti, ką reiškia tarmiški žodžiai, lenktyniauja greitakalbių konkurse.

Kai žemę puošia ąžuolai

Ekskursijoje po Lietuvos tautinio atgimimo ąžuolyną lankytojai sužino jo sodinimo istoriją, susipažįsta su ąžuolyno giraitėmis, aplanko vardinius ąžuolus. Išgirsta pasakojimą apie ąžuolų rūšis, jų sodinimą, naudą, apie ąžuolą lietuvių liaudies mitologijoje, tautosakoje, etnografijoje. Po pasivaikščiojimo siūloma žinias patikrinti praktiškai – dalyvauti viktorinoje ar spręsti užduočių sąsiuvinius.

Kai eglutė namuose

Ši edukacinė programa skirta advento laikotarpiui. Vaikai supažindinami su Kalėdų eglutės atkeliavimo į Lietuvą istorija ir jos puošimo tradicija. Kiekvienas programos dalyvis įgytas žinias išmėgina praktiškai – pasigamina savo eglutei seniausių kalėdinių žaisliukų iš tešlos, natūralių gamtinių medžiagų ir popieriaus.

Mergvakaris

Edukacinėje programoje būsima nuotaka supažindinama su senųjų vestuvių pradinio etapo – vakarynų – papročiais. Pradžioje vyksta vyriausios pamergės rinkimai. Vėliau nuotaka atsisveikina su rūtų darželiu, pinamas rūtų vainikėlis, apdainuojama, apdovanojama, pašokdinama. Aiškinamasi, kaip nuotaka turi elgtis vestuvių metu, kad santuokinis gyvenimas būtų sėkmingas ir laimingas. Mergvakaris baigiasi naujos būsimos nuotakos išrinkimu.

Krikštynos

Edukacinio užsiėmimo dalyviai sužino apie senuosius šios šeimos šventės papročius. Senojoje suvalkiečio sodyboje susirinkę svečiai patys tampa tradicinių krikštynų dalyviais: spėja būsimą naujo šeimos nario gyvenimą, aiškinasi jo vardo reikšmę, išbando krikšto tėvus, primena jų pareigas.

Suvalkietiška veseilia

Programos metu jaunavedžiai supažindinami su senųjų suvalkietiškų vestuvių papročiais ir patys patiria ano meto vestuvininkų išbandymus. Jie tikrina vienas kito sumanumą ir išradingumą, išsiaiškina, kokia ateitis jų laukia.

Fotografijos konkursas „Viešnagė Jono Basanavičiaus gimtinėje ir Lietuvos tautinio atgimimo ąžuolyne“

Kasmet lapkričio 23 d. yra minima Jono Basanavičiaus gimimo diena. Šia proga nuo 2011 m. rengiamas fotografijos konkursas „Viešnagė Jono Basanavičiaus gimtinėje ir Lietuvos tautinio atgimimo ąžuolyne“. Muziejaus lankytojai yra kviečiami susitelkti bendram kūrybiniam darbui ir taip prisidėti prie Suvalkijos regiono kultūros paveldo objekto populiarinimo ir sklaidos. Konkursui atsiųstose fotografijose turi atsispindėti Jono Basanavičiaus gimtoji sodyba, čia vykstantys renginiai ir edukacinė veikla, Lietuvos tautinio atgimimo ąžuolynas. 14 geriausių darbų papuošia muziejaus kalendorių.

Protų mūšis „Ką žinau apie Joną Basanavičių?“

Edukacinės programos dalyviams surengiama interaktyvi viktorina, kurioje užduodami klausimai, susiję su tautosakininku, publicistu, pirmojo lietuviško laikraščio „Aušra“ leidėju, gydytoju, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataru Jonu Basanavičiumi.

Duonos kelias

 

Bendruomenės „Virbalio vartai“ Senųjų amatų centre vykdoma edukacinė programa „Duonos kelias“, kurios metu praeisite visą duonos kelią nuo žemės dirbimo iki duonutės patekimo ant mūsų stalo. Spėsite kuriam javų pėdui priklauso grūdai supilti maišeliuose. Susipažinsite su senoviniais įrankiais ir rakandais. Išgirsite daug patarlių, mįslių, prietarų susijusių su duona. Sužinosite kokia duona kepama kitose šalyse. Patys rankinėmis girnomis malsite grūdus duonai Dalyvausite duonos kepimo procese,pamatysite kaip iškūrenama duonkepė krosnis, patys susiformuosite ruginės duonos kepalėlį ir iškeptą šiltą parsivešite į namus. Pasivaišinsite mūsų kepama rugine ir kvietine duona, mieliniu pyragu, mūsų gaspadinių spaudžiamu sūriu ir mušamu sviestu, bei tikrais suvalkietiškais lašiniais ir dešra. Skanausite mūsų renkamą ir ruošiamą ypatingą žolelių arbatą. Galėsite pakramtyti medaus pilno korio. Kol keps duona susipažinsite su grindinių takų audimu, žvakių liejimu, virvių vijimu, turėsite galimybę paminkyti molį, pasukti galvą prie Mykolo galvosūkių.
Suaugusiųjų grupės degustuoja išskirtinį mūsų produktą – „TREJANKA“- ruošiamą pagal receptą, kuriam virš 150 metų.
Programa tinka vaikams, jaunimui, suaugusiems, šeimoms, darbo kolektyvams.
Centre veikia suvenyrų krautuvėlė.
Papildomai galima užsisakyti kugelį.
Registracija tel.861149622

Gižai - liepų kaimas

Vilkaviškio rajono Gižų kaimo bendruomenė kviečia į edukacinę kelionę „Gižai – liepų kaimas“. Jei norite išgirsti, kokias istorijas mena šimtmečius skaičiuojanti Gižų liepa, sužinoti, kokias paslaptis saugo Prapuolenių dvaro svirno šikšnosparnis, paskanauti liepžiedžių arbatos ir medaus, išsikepti kvapnų skanėstą – skambinkite tel. 8 656 40446.
Liepa – Gižų seniūnijos simbolis, besipuikuojantis Gižų seniūnijos herbe. Vaikščiojant puikiomis liepų alėjomis susipažinsite su Gižų kaimo istorija, išgirsite nuostabių istorinių pasakojimų apie Gižuose gyvavusį dvarą, apie liepą, menančią nelaimingą, tragišką meilę. Liepos šakos apsiviję ir gyvenvietės centre 400 metų Gižų kaimo sukakčiai pastatytą paminklinį akmenį.

Žvakių liejimas

Edukaciją veda bitininkė ir vaško žvakių liejėja Edita Augulienė. Edukacijos metu ji supažindina dalyvius su vaško savybėmis, bitininkystės tradicijomis. Gausias žinias papildo asmeninė bitininkės Editos Augulienės patirtis, meilė bitėms ir vaškui. Bitininkė edukacijos metu atskleidžia subtilaus, kruopštumo ir žinoma fantazijos bei meilės darbui reikalaujančio žvakių gamybos proceso paslaptis. Kiekvienas dalyvis pasigamina po žvakelę, sušildytą savo rankomis.

Edita Augulienė
Tel. 8 602 32173
El.paštas: editaauguliene@gmail.com ; vaskoartele@gmail.com

To sviestelio gardumas

Praktinė pažintinė programa apie sviesto gaminimą ir jo kelią iki stalo. Lankytojai dalyvauja sviesto mušimo procese. Kol mušamas sviestas, pagal amžiaus grupes sprendžiamos užduotys. Pamokos pabaigoje ragaujama naminė duona su pačių programos dalyvių sumuštu sviestu.

Maistas ir drabužiai Lietuvos dvaruose

Programos tikslas – supažindinti su Lietuvos dvarų kultūra, kokius valgius mėgo dvaro šeimininkai, kaip jie rengėsi, pramogavo. Išgirsite skaniausius Mykolo Kleopo Oginskio laikų maisto receptus, susipažinsite XVIII a. bajorų drabužių subtilybėmis. Edukacinės programos metu atliekamos praktinės užduotys, rodoma vaizdinė medžiaga.

Suvalkietiškas tautinis kostiumas

Programoje lankytojui yra pristatomas XIX a. pab. – XX a. pr. suvalkietiškas tautinis kostiumas, analizuojamos jo sudedamosios dalys, audimas ir siuvimas. Pamokos žinių įtvirtinimui naudojamos dėlionės ir spalvinimo užduotys. Edukatorius programą veda apsirengęs suvalkietišku tautiniu kostiumu.

Senosios žolininkystės tradicijos

Daugelis vaikų ir suaugusiųjų nepažįsta vaistinių augalų, nežino jų pritaikymo kasdieniniame gyvenime, sveikatos stiprinime. Vykdant programą supažindinama su žolininkystės tradicijomis,  dažniausiai vartojamomis vaistažolėmis ir jų savybėmis. Dalyviai gali pauostyti, paragauti, apžiūrėti įvairius vaistinius augalus, degustuoti jų arbatas. Dalyviai išmoksta atpažinti vaistinius augalus, juos panaudoti savo reikmėms.

Piemenėlių džiaugsmai ir rūpesčiai

Programa skirta darželinukams ir  1–5 klasių mokiniams, besidomintiems senosiomis lietuvių darbo ir švenčių tradicijomis. Galėsite pasijusti mažaisiais piemenukais: pasipuošę jų apdarais švęsime Jurgines ir Sekmines, prisiminsime senuosius ganymo papročius, žaisime, dainuosime, mokysimės burtų. Šeimininkė pavaišins sūriu ir riestainiais. Galbūt ir gudrusis dėdė Lapinas užsuks į svečius…

Senojo pašto paslaptys

Programos tikslas moksleivius supažindinti su pašto atsiradimo istorija, įvairiais gabenimo  būdais ir kaip buvo antspauduojami laiškai. Jos metu pasakojama apie netikėčiausius ir įdomiausius laiškų siuntimo būdus, nuo pašto balandžių iki katino paštininko Emdžėjaus (M. J.). Edukacinės programos metu dalyviai mokosi iššifruoti slaptas žinutes,  rašyti laiškus specialiai paruošta tikra žąsies plunksna, ir laiškučius parašyti rašomąja mašinėle savo brangiam žmogui, o gal net ir sau pačiam. Labai didelio susidomėjimo sulaukia spausdinimo mašinėlės, kuriose vaikai dažniausia pasigenda „delete“  klavišo.  Parašytus laiškus dalyviai mokosi užantspauduoti vaško ir rašalo antspaudais. Programos metu visa teorinė medžiaga iliustruojama rodomom skaidrėm, paveiksliukais pieštais spausdinimo mašinėlėmis ir muziejuje saugomomis filatelijos kolekcijomis.

Miesto istorija, senieji pastatai

Programos tikslas – supažindinti su Vilkaviškio miesto istorija, istorijos ir kultūros objektais.   Programa vykdoma vaikščiojant po miestą, aplankant žymias jo vietas. Dalyviai supažindinami su Vilkaviškio miesto istorija, aplankomi žymesni pastatai, istoriniai ir kultūros paminklai, papasakojama jų istorija. Moksleiviams pateikiamos užduotys – miesto plane pažymėti aplankytus objektus, nuotraukose atpažinti pastatus.  

Žaidimų pynė

Programos tikslas – supažindinti su etnokultūra žaidimų pagalba. Pasakojama žaislų atsiradimo istorija, gaminimo procesas, pristatomos medžiagos iš kurių buvo gaminami žaislai. Edukacinės programos metu dalyviai žaidžia XX ir XXI a.  judrius  bei loginius komandinius žaidimus, kurių metu susipažįsta su senaisiais buities daiktais. 

Lino kelias

Nuo gilios senovės Sūduvoje buvo auginami linai, susiformavo linininkystės tradicijos. Dabar linai mažai kur auginami, užmirštos tradicijos, nežinomi su jais susiję darbai ir įrankiai. Daugelis nėra matę linų ir jų produkcijos. Programos tikslas – atgaivinti linininkystės tradicijas, supažindinti su linų auginimo ir apdirbimo darbais, žaliavomis ir jų panaudojimu. Moksleiviai gali ne tik pamatyti, bet ir patys pabandyti dirbti šukočiais, bruktuvėmis, mintuvais, pasimokyti austi staklėmis, iš pakulų nusivyti virvę, iš linų žaliavos pasigaminti dailės darbus ir kt. Ši programa papildys istorijos, gamtos, etninės kultūros pamokų temas.

Kaip gyveno mūsų senoliai

Tai praktinė pažintinė programa apie XIX  a. pab. – XX a. I-IV dešimtmečio Sūduvos krašto valstiečių kasdieninius darbus ir buitį. Programa pradedama susipažindinimu su darbo įrankiais kurie buvo naudojami žemdirbystėje, javų rūšimis bei valymo mašinomis. Toliau programos dalyviai praktiškai dalyvauja paruošdami grūdus maistui – piestoje grūsdami  ir rankinėmis girnomis maldami. Buities skyriuje susipažįstame su indais, medžiagomis iš kurių jie pagaminti,  apšvietimo priemonėmis, jų veikimo principais. Programos pabaigoje sprendžiamos užduotys. Edukatorius programą veda apsirengęs suvalkietišku tautiniu kostiumu.