DISKUSIJA APIE RAJONO VERSLO SITUACIJĄ IR PERSPEKTYVAS

Vilkaviškio turizmo ir verslo informacijos centras 2018 metų spalio 18 d. surengė apvalaus stalo diskusiją „Regiono iššūkiai ir galimybės. Vilkaviškio kryptis“. Diskusija skirta Sūduvos regiono verslo situacijos ir  perspektyvų aptarimui. Susitikime dalyvavo ekonomistai: socialinių mokslų daktaras Gitanas Nausėda ir bendrovės SME Finance (www.smefinance.lt) patarėjas ekonomikai Aleksandras Izgorodinas. Įžanga į šią diskusiją tapo susitikimas su aktyviausiais ir energingiausiais rajono verslininkais, vienų iš didžiausių, aktyviausių ir reprezentatyviausių visuomeninių-klubinių organizacijų visame pasaulyje – LIONS ir ROTARY klubų nariais. Susitikimas vyko Vilkaviškio boulingo patalpose. Ekonomistas Gitanas Nausėda ne tik pristatė pasaulines verslo tendencijas ir iššūkius, bet ir skatino vilkaviškiečius pačius kelti idėjas ir įžvalgas, aptarti esamą situaciją ir būdus, kaip ją pagerinti.

Pagrindinėje apvalaus stalo diskusijos dalyje, vykusioje turizmo ir verslo informacijos centre, bendrovės SME Finance patarėjas ekonomikai Aleksandras Izgorodinas pristatė svarbiausias Lietuvos eksporto kryptis ir pasiekimus, pateikė įžvalgas apie eksporto plėtros tendencijas ir laukiančius iššūkius. Dr. G. Nausėda kalbėjo apie dabartinę Marijampolės regiono situaciją ir Vilkaviškio rajono galimybes bei perspektyvas. Jis pabrėžė, jog nors viso Marijampolės regiono indėlis į šalies ekonomikos katilą yra menkas, Vilkaviškio kraštas turi ir šviesesnių perspektyvų. Demografinė padėtis čia netoli šalies vidurkio, socialinė visuomenės sveikata nebloga ir gerėjanti, o santykinai didelis santuokų skaičius, vienu metu beveik siekęs šalies vidurkį, rodo regiono potencialą – nemažai jaunų šeimų pasilieka regione. Deja, optimizmu kvepia ne visos sritys. Liūdina labai žemas rajono gyventojų verslumas. Čia 1000 gyventojų tenka tik 12 verslo įmonių, kai tuo tarpu vidutiniškai šalyje, o ypač Vilniuje jų virš pusšimčio. Tai lemia menką ekonomikos plėtrą ir darbo vietų nepakankamumą. Menka ir rajone sukuriamo bendrojo vidaus produkto dalis tiek lyginant su šalies, tiek su Marijampolės apskrities savivaldybėmis. Todėl būtina stiprinti pramonės sektoriaus produktyvumą. Kita svarbi sritis, galinti tapti rajono išskirtinumu –didelis turizmo potencialas. Deja, jis dar menkai panaudojamas vidaus turizmo rinkoje. Diskusijoje dalyvavo ir Vilkaviškio rajono savivaldybės vadovai, tad aptarta ir regioninės politikos problemos. Tiksliau – jau dešimtmečiais besitęsiantis tokios politikos nebuvimas. Kalbėta apie galimybes, kurios leistų rajone užtikrinti palankesnes verslo sąlygas, aptartos ir Marijampolė regiono ir Vilkaviškio krašto ekonomikos stipriosios ir silpnosios pusės.

Džiugu, jog diskusijos abiejose dalyse aktyviai dalyvavo ne tik rajono verslo bendruomenė, bet ir viešojo sektoriaus atstovai, politikai, savivaldybės Tarybos nariai.

Dalis diskusijoje pateiktų įžvalgų tikimės dar iššauks polemiką, o kaip ir kiekviena diskusija apie dabartį – tai žingsnis į aiškesnę, sėkmingesnę ir labiau norimą ateitį.

V. Girdauskas
Foto TVIC, K. Žalnierukynaitės


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.