Vilkaviškio turizmo ir verslo informacijos centras, VšĮ

Trumpųjų maisto tiekimo grandinių sklaida Lietuvoje

Vilkaviškio turizmo ir verslo informacijos centras jungiasi prie projekto „Trumpųjų maisto tiekimo grandinių sklaida Lietuvoje“ įgyvendinimo.

2021-08-04 dieną Vilkaviškio turizmo ir verslo informacijos centras  organizavo  Regionų socialinės ekonomikos centro vykdomo projekto „Trumpųjų maisto tiekimo grandinių sklaida Lietuvoje“ pristatymą Vilkaviškio rajone. Pristatymas surengtas Lietuvos smulkiojo ir vidutinio verslo tarybos pirmininkės Dalios Matukienės ir rajono mero Algirdo Neiberkos  iniciatyva. Į rajoną atvyko Lietuvos smulkiojo ir vidutinio verslo tarybos pirmininkės Dalios Matukienės vadovaujama projekto komanda: Vilniaus universiteto Ekonomikos ir verslo administravimo fakulteto profesorius, Lietuvos kokybės vadybos ir inovacijų asociacijos prezidentas dr. Dalius Serafinas, lėtojo maisto judėjimo „Slow food“ Lietuvoje iniciatorė Džiuginta Rasiukevičienė, mažosios bendrijos „VŠB paslaugos“ vadovas Vytas Bujanauskas, Lietuvos biodinaminės žemdirbystės ir perdirbimo asociacijos „Biodinamika LT“ prezidentė Rasa Čirienė. Pažintis su Vilkaviškio rajonu prasidėjo Gižuose, UAB „Provincijos mėsa“ susitinkant  su įmonės savininkais ir vadovais R.ir V.Naujokaičiais. Dalintasi mintimis ypač aktualiais kokybiškos  mėsos bei viešųjų pirkimų, kuriuose orientuojamasi ne į kokybę, bet į kainą klausimais. Profesorius D.Serafinas išsakė mintį, jog jau seniai reikia organizuoti veiksmingus viešuosius pirkimus, orientuotus į rezultatą - žmogaus ir visuomenės gyvenimo kokybę, o ne į buhalteriškai mažiausią kainą. Tam pritaria ir ES direktyvos. Po šio susitikimo rajono savivaldybės salėje jau laukė  rajono vadovai ir administracijos specialistai. Prasidėjo apskritojo stalo diskusija apie trumpųjų maisto tiekimo grandinių plėtros Marijampolės regione iššūkius ir galimybes. Projekto iniciatoriai pristatė susirinkusiems viso projekto bei šio darbinio vizito tikslus pabrėždami, jog lankydami regionus ieško verslininkų ir ūkininkų, kurie būtų suinteresuoti trumpųjų maisto tiekimo grandinių įgyvendinimu. Pagrindinis projekto tikslas – suprojektuoti trumpąsias maisto tiekimo grandines iki 50 km spinduliu aplink Marijampolės ir Vilkaviškio savivaldybes, siekiant spręsti Marijampolės regiono socialinius, ekologinius, ekonominius ir sveikos gyvensenos iššūkius.


Susirinkusius pasveikinęs Vilkaviškio rajono savivaldybės meras Algirdas Neiberka pabrėžė rajono išskirtinumus, ekonominę ir socialinę situaciją. Vadovas akcentavo tokių trumpųjų  maisto tiekimo grandinių svarbą rajono gamintojams. Tai galimybė plačiau atverti rinką vietiniams produktams - juk rajone vyrauja smulkūs ūkiai ir smulkūs gamintojai. Diskusiją moderavusi administracijos direktoriaus pavaduotoja Daiva Riklienė taip pat pabrėžė trumpųjų maisto tiekimo grandinių aktualumą ir aukštą mūsų rajono gamintojų produkcijos kokybę. Ji pristatė savivaldybės administracijos atstovus, susitikimui parengusius trumpas savo kuruojamų sričių apžvalgas. Investicijų ir strateginio planavimo skyriaus vedėja Jurga Grigaliūnaitė informavo apie savivaldybės organizuojamą verslo skatinimą, verslumo rėmimą, bendruomeninius verslumo projektus bei  investicinius sklypus. Vilkaviškio turizmo ir verslo informacijos centro direktorius Vitas Girdauskas akcentavo rajono verslo bendruomenės augimą, pristatė rajono verslo statistiką ir svarbiausias problemas. Pristatytas ir naujausias Centro projektas „Pagaminta Vilkaviškyje“ bei trumpas rajono gamintojus reprezentuojantis to paties pavadinimo filmas. Užimtumo tarnybos Vilkaviškio skyriaus vedėja Reda Besasparienė kalbėjo apie Vilkaviškio rajono gyventojų užimtumo situaciją, nedarbą, naujai sukurtas darbo vietas, siūlomas pagalbos priemones. Socialinės paramos skyriaus vedėja Simona Bikaitė akcentavo užimtumo programos ilgalaikiams bedarbiams aktualijas. Jaunimo reikalų koordinatorė Danguolė Gudeliauskienė džiaugėsi jaunimo vasaros užimtumo programa, o Žemės ūkio skyriaus vyriausioji specialistė Vilma Galinaitienė aptarė situaciją mūsų rajono ūkiuose, ūkininkų galimybę įsitraukti į trumpųjų maisto grandinių organizavimą.


Po pietų Vilkaviškio turizmo ir verslo informacijos centro salėje prasidėjo antroji apskrito stalo diskusijų dalis – realių projekto  įgyvendinimo kelių ir būdų analizė. Kalbėta apie abi kuriamos grandinės šakas -maisto tiekimą viešojo sektoriaus įmonėms bei organizacijoms ir grandinės maisto paketų formavimą privačiam sektoriui - miestų gyventojams.  Projekto komanda ne tik iškėlė svarbiausias problemas ir iššūkius – viešųjų pirkimų, ypač CPO būdu, kliūtis, gyventojų ir organizacijų nesveiko maitinimosi įpročius, bet ir aptarė šių kliūčių įveikimo būdus. Ypač akcentuota švietimo nuo mažų dienų ir reklamos iš lūpų į lūpas reikšmė. Diskutuota apie maisto tiekimo grandinės logistiką. Vilkaviškis galėtų tapti šios grandinės logistikos centru. TVIC vadovas V. Girdauskas teigė, jog labai svarbu skirti lėšų ir trumpųjų maisto grandinių teigiamo įvaizdžio formavimui, nes vien pasyvios reklamos nepakaks. Reikės atsižvelgti ir į konkurenciją, kurią sudarys didieji prekybos tinklai, tikrai nenorėsiantys prarasti savo klientų. Taip pat pastebėta, jog šis projektas puikiai dera ir pratęsia Centro vykdomą „Pagaminta Vilkaviškyje“. Diskusijoje aktyviai dalyvavusi įmonės „Gardulis“ vadovė Auksė Vaičaitienė bei Administracijos direktoriaus pavaduotoja Daiva Riklienė dar kartą akcentavo projekto aktualumą rajono verslui bei norą dalyvauti projekte. 


Pora valandų pasvarsčius projekto perspektyvas, išskubėta į susitikimus su rajono verslininkais. Galimybės dalyvauti trumpųjų maisto tiekimo grandinių veikloje sudomino vilkaviškietį ūkininką Arūną Laskevičių. Nors orientuotis į ekologišką produkciją ūkininkui ir neatrodė palanku, galimybę tiekti tokiam tinklui daržoves ūkininkas žadėjo apsvarstyti. Kitas etapas svečių kelyje - naujoji Vilkaviškio autobusų stotis. Jos architektūra, dermė su gamta visus tikrai sužavėjo. O čia dar laukė ir UAB „Premo“ vadovas Audrius Montvilas. Visus sudomino ši maža savo plotu, bet gausi asortimento įvairove prekybos erdvė. Čia prekiaujama rajono gamintojų produkcija. Įmonės vadovas pažadėjo tikrai įsijungti į kuriamą maisto tiekimo grandinę. Galutinė intensyvios dienos Vilkaviškyje stotelė - Gudkaimio globos namai. Jos vadovas Rimas Murinas mielai aprodo daugiau nei 70 senolių gyvenamas valdas, pristato arti 50 šių namų darbuotojų, o ypač  pasidžiaugia, jog nei vienas namų gyventojas nesusirgo Covid-19. Paskutinė džiugi žinia-sėkmingai veikianti įgyvendinto projekto lėšomis finansuota saulės elektrinė - tikras žaliosios ekonomikos daigelis. Visi kasdien pamato ir facebook pasidalina - kiek medžių išgelbėta, kai naudojama saulės energija. Žinoma, kiekviena naujove besidomintys inovatyvūs namai mielai taptų vietos gamintojų  trumposios maisto  grandinės teikiamų produktų vartotoju. Tik kaip nugalėti viešųjų pirkimų barjerus – tai iššūkis, į kurį atsako kol kas nėra. Šiuose namuose susitikimo su projekto rengėjais bei globos namų gyventojais ir darbuotojais jau laukė ir aliejininkai iš Šunskų Kalinauskai –„Leonardo aliejaus“ gamintojai. Jie ne tik išsamiai papasakojo apie savo net 25 spaudžiamo aliejaus rūšis, bet ir išreiškė norą tapti kuriamos trumposios  maisto tiekimo grandinės dalimi.


Apibendrinant vizito rezultatus projekto iniciatoriai ir dalyviai pasidžiaugė rezultatais ir reziumavo, jog Vilkaviškio kraštas gali tapti svarbia projekto vietove Suvalkijoje. TVIC direktorius V. Girdauskas savo ruožtu užtikrino, jog Vilkaviškio turizmo ir verslo informacijos centras mielai tampa projekto partneriu ir siūlo kartu organizuoti projekto įgyvendinimą, pasirenkant Vilkaviškį kaip pilotinę projekto vykdymo vietą. Beje, projektu susidomėję,  apie jį ligi šiol nieko nežinoję, rajono gamintojai gali kreiptis į TVIC ir jungtis prie trumposios maisto grandinės kūrimo.


Vilkaviškio TVIC direktorius V.Girdauskas

Atsiliepimai

Komentuoti